Jak se stát dobrovolníkem
Všichni chtějí zachránit svět, ale nikdo nechce pomoci mámě s nádobím.
Lidé v nouzi nepotřebují až tak moc peníze. Oni potřebují naše oči, ruce, nohy, srdce…
Co je cílem Humanity?
Propojit náš informační systém s humanitárními a dobrovolnickými organizacemi. Věříme, že se nám jednak podaří shromáždit na jednom místě informace o humanitárních organizacích, dále popsat jejich aktuální potřeby a nároky na dobrovolníky a také aktivním studentům v databázi nabídnout možnost se do dobrovolnických aktivit zapojit. Portál by pak mohl plnit funkci automatizovaného zprostředkovatele kontaktu mezi dobrovolníky a organizacemi.
Všichni chtějí zachránit svět, ale nikdo nechce pomoci mámě s nádobím.
Lidé v nouzi nepotřebují až tak moc peníze. Oni potřebují naše oči, ruce, nohy, srdce…
Proč to děláme?
ACSA se dlouhodobě zaměřuje na podporu mladých lidí a jejich dobrovolnických aktivit. V akademickém centru studentských aktivit věříme, že si studenti i při studijním vytížení mohou (a chtějí) udělat čas na „dobrý skutek“ a že mnoho z nich v sobě chuť nezištně pomáhat má, ale neví, jak se efektivně zapojit. Rádi bychom pomohli i těmto studentům nasměřovat jejich energii správným směrem.
Ten, kdo udělal dobrý skutek, má mlčet. Mluvit má ten, v jehož prospěch byl udělán.
Příběhy
Když jsem závodila se svým košíkem se starší paní o bezvadnou pondělní slevu v obchoďáku, říkala jsem si, že všichni lidé v důchodu jsou příšerní, kromě mé vlastní babičky. Ta je pochopitelně nejlepší. A to neříkam jenom kvůli její pověstné kuchyni, ani těm drobným, co mi vždy na tajňačku špoupne do kapsy při návštěvě. Říkám to pro to, že mě vždy vyslechne nebo mi dá nějakou „nepotřebnou“ radu jako třeba: Vem si deštník, zítra bude pršet. Tak to prostě je, a i když vás to často štve, vlasně to máte rádi. Ten zájem, tu starost. Asi jsem to nikdy pořádně neocenila a naopak si říkala, jak babička vůbec nežije a visí na mých návštěvách a telefonech. Vše se změnilo, když nás babička požádala, abychom ji přemístili do domova pro seniory. Donutilo mě to, podívat se pod povrch více životů starších lidí. Najednou jsem při návštěvě viděla, že mě neposlouchá jen moje babička, ale celý pokoj. Říkali mi, jak jsem skvělá, úspěšná a že v životě něco dokážu. Tolik pozitivní energie a to jsme si jen povídali! Nic mě to nestálo, jen čas. Každý neměl tolik štěstí jako moje babička, aby za ní někdo chodil. Časem se všichni těšili na úterý, kdy zase přijdu, já – „jejich“ Lenička a náš besední kroužek se rozšiřoval. Za tak málo mého času tolik pozitivní energie! Některé věci za to prostě stojí.
Mám kamaráda v Barmě. Jméno už si nevybavím, neznáme se od kolébky a ani to není to můj spolužák ze školy (dlouhou dobu totiž ani do školy nechodil, pomáhal doma). Přesto na něj nikdy nezapomenu. Během mé krátké dovolené v Barmě jsem se párkrát octla ve skromné restauraci jeho otce, kde při přípravě jídla bez jakékoliv známky výčitek sem tam utrousili lámanou angličtinou pár slov o jejich životě. Několikrát se nedobrovolně museli stěhovat (vládní nařízení s vojenskou zálohou v zádech má prakticky neomezenou moc), což s sebou neslo pokaždé i přesun restaurace. Vždycky pak nějakou dobu trvá, než si restaurace na novém místě vybuduje klientelu a rodina tak pravidelně čas od času živoří. Navíc kvůli poslednímu stěhování to má můj kamarád do školy přes 15 kilometrů. Zaníceně mluvil o tom, že by si přál kolo, aby nemusel každý den šlapat tu dálku tam a zpátky pěšky. Vím, že je na světě mnoho ještě mnohem horších příběhů, než nemít kolo. Ale teprve setkání s konkrétním osudem ve mně nastartovalo chuť pomáhat. Už jsem byla na dobrovolnickém projektu v Etiopii, v Gruzii a věřím, že se časem dostanu pomáhat i za mým kamarádem do malé vesničky u Baganu v Barmě.
Pravda je, že i když nadávám, jak ve škole nestíhám, občas se trochu nudím. Někdy mi to všechno učení a sezení u kompu připadá zbytečné. Chybí mi rozptýlení, akce, adrenalin. Pocit, že dělám něco užitečného, než jen samé seminárky, projekty a závěrečné práce. Chtěl bych, aby byly moje výsledky víc vidět. Proto jsem v pohotovosti jako dobrovolník pro případ povodní a podobných krizových událostí. Ještě jsem do akce nešel, možné je, že se z toho strachy po…, ale chci to rozhodně zkusit!
Mám pocit, že je teď dost moderní být nějak „akční“. Všichni moji spolužáci chodí do spolků, unií a organizací, schůzují, nechávají se volit do senátů nebo aspoň přispívají na chudé a nemohoucí… Taky by mě to lákalo, ale upřímně, nemám na to ani čas, ani peníze. V týdnu mám školu a tréninky, o víkendu zápasy. Když mám volno, je to nepravidelně, nedá se to naplánovat. A vlastně ani nevím, na koho bych se měl obrátit, když bych někde pomáhat chtěl. Proto mě docela zaujala možnost zapojit se do Humanity. Žádné pravidelné schůzování, žádné víkendové výjezdy, ale čas od času událost, kde se můžu realizovat. Třeba organizované darování krve. To zní dobře.
Kdo je pro nás „dobrovolník“?
Kdokoliv, kdo má zájem zapojit se do dobrovolnických (tedy v naprosté míře neziskových) aktivit. Aktivity mohou být rozmanitého charakteru – od pomoci nepravidelné, krátkodobé, až po pomoc pravidelnou či dlouhodobou. Jednoduše řečeno, můžeš se zapojit, ať už chceš dvakrát za měsíc učit neslyšící děti angličtinu anebo se cítíš spíš na půlroční výjezd do malarické oblasti. Vítáme všechny od dobrovolných dárců krve, přes vedoucí sportovních kroužků pro handicapované v Plzni, až po siláky tahající pytle s pískem při záplavách v Přerově. Pro zjednodušení označujeme všechny tyto aktivity, u kterých se pomáhá, jako „dobrovolnické aktivity“.
Nikdo není zbytečný na světě, kdo ulehčuje břemeno někomu jinému.
Jak to tedy bude fungovat?
Z pohledu dobrovolníka: Při registraci do našeho ISu jednoduše vyplníš formulář, kde budeš moci specifikovat své vzdělání, zkušenosti, dovednosti, zdravotní stav, ale také okruh zájmu pro svou dobrovolnickou činnost, své časové možnosti atd.
Z pohledu organizace: organizace registrovaná v ISu bude mít možnost zadat do portálu konkrétní poptávku po dobrovolnících či nabídku stáže, spolupráce, projektu…
No a pak už to náš systém jen automaticky přechroustá a vyplivne na základě vyplněných kritérií několik nejvhodnějších kandidátů pro daný projekt, pozici. Vhodným způsobem pak organizaci a studenta zkontaktuje (při urgentních situacích telefonem, jindy e-mailem).
Zjednodušeně: díky volbě kritérií tak bude možné snadno, automaticky a poměrně rychle najít vhodného kandidáta na dobrovolnou pracovní stáž do Keni či oslovit desítky mladých lidí z konkrétního regionu ČR při přírodní katastrofě.
Nemůžeme pomoci každému, ale každý může pomoci někomu.
Něco navíc…
Část vybraných studentů budeme ve spolupráci s humanitárně zaměřenými organizacemi připravovat na roli vedoucího skupin či týmů (z pohledu projektového řízení, týmových rolí, time managementu, jazyka, očkování,…).
Nejužitečnější ze všech umění je umění být užitečný.
Stručně o projektu, z něhož Humanita vychází
V období červenec 2015 – červen 2018 jsme realizovali ve spolupráci se Študentskou radou vysokých škol (ŠRVŠ) projekt Erasmus+ s názvem „Mezinárodní portál pro podporu dobrovolnických aktivit mládeže”. Jeho cílem byl rozvoj internetového portálu pro mládežnické a studentské organizace, ve kterém budou moci studentské organizace bez omezení geografickou vzdáleností vyhledávat partnery pro realizaci svých aktivit. Součástí projektu byl i základ právě modulu Humanita (popsán výše). Po ukončení projektu možnosti portálu dále rozšiřujeme. Část portálu jsme využili i při koordinaci pomoci dobrovolníků při koronavirové krizi prostřednictvím portálu chcipomoct.cz.
Člověk poznává svět pomocí smyslů, ale teprve skrze své srdce je může pochopit.
Dej ať jsme pokorní ve chvíli kdy přijímáme a veselí když dáváme.
Člověk je zrozen k vzájemné pomoci.
Dělej dobro a dobro se ti vrátí.
Dobrý skutek je často sám od sebe odměnou.
Sami zvládneme tak málo, ale společně dokážeme cokoli.